ساپورت های ارتوپدی

navid1

در اثر صدمه به اسکلت بدن و استخوان ها ، همچنین بعد از انجام عمل جراحی ، پزشک برای کاهش درد مزمن بیماران به آن‌ ها توصیه می‌ کند تا از ساپورت های ارتوپدی استفاده کنند. این تجهیزات پزشکی از جمله پرکاربردترین لوازمی هستند که جهت نگهداری از اعضای آسیب دیده بدن به کار برده می شوند. به همین دلیل استفاده از آن ها طول دوره درمان بیماران را کاهش داده و به آن ها در ایجاد زندگی بهتر کمک می کند. برای آشنایی بیش تر با ساپورت های ارتوپدی این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید.

ساپورت ارتوپدی چه نوع لوازمی است؟

از جمله لوازم پزشکی که تنوع بسیار گسترده ای در این صنعت دارند ساپورت ارتوپدی نامیده می ‌شوند. همان طور که از نام این تجهیزات مشخص است آن ها برای نگهداری و ساپورت اندام های آسیب دیده بدن کاربرد دارند. با توجه به اعضای متفاوت بدن این ساپورت ها نیز در انواع متفاوت ساخته می شوند.

به عنوان نمونه اگر شانه شما آسیب دیده باشد پزشک برای رفع آسیب دیدگی و بهبود شرایط جسمی شما پیشنهاد می‌ کند تا از ساپورت های مخصوص شانه استفاده کنید. جنس ساپورت ها بسیار محکم است و در شرایط متفاوت و سخت نیز از اندام آسیب دیده محافظت خواهد کرد.

در واقع از نایلون، نخ، لاستیک و پلی استر در ساخت تمامی ساپورت های ارتوپدی استفاده می شود تا علاوه بر استحکام بالا خاصیت کشسانی نیز داشته باشند و در زمان حرکت بیمار به طور کامل از عضو آسیب دیده نگهداری کنند.

از آنجایی که هر فردی با دیگری متفاوت است در نتیجه نمی‌توان از یک ساپورت با سایز مشخص برای همه افراد استفاده کرد. به همین دلیل ساپورت ارتوپدی را در سایزبندی های متفاوت تولید می کنند یا به صورت سفارشی آن ها را مخصوص مصدوم می سازند.

در برخی از مواقع که آسیب دیدگی مربوط به دررفتگی استخوان است برای جلوگیری از حرکت بدن و برای این که ثابت بماند از ساپورت هایی استفاده می کنند که از جنس استیل و نئوپرن است. جهت درمان آسیب دیدگی های جزئی که مربوط به بریدگی اندام ها می شود پزشک به بیماران توصیه می کند که از ساپورت ارتوپدی و از جنس پلی استر استفاده کنند تا به راحتی به کارهای روزمره خود بپردازند.

هدف از تولید ساپورت های ارتوپدی چیست؟

تولید لوازم پزشکی مانند ساپورت ارتوپدی به منظور کاهش در حرکات عضو آسیب دیده بدن و جلوگیری از بروز صدمات یا آسیب های بیش تر است. این تجهیزات پزشکی پشتیبانی بالایی را جهت کمک به این که استخوان یا عضله آسیب دیده را در جایگاه صحیح و درست بدن نگه دارد، ارائه می‌دهند.

در واقع درد ناشی از ایجاد صدمه یا آسیب در بدن به دلیل شکستگی استخوان، در رفتگی آن ها، مشکل رگ‌ به رگ، پارگی بافت و عضلات، پاره شدن تاندون ها و نیز ضرب دیدگی استخوان ها رخ می دهد. استفاده از ساپورت های ارتوپدی سبب می شود تا عضلات آسیب دیده در جایگاه مشخص خود در بدن قرار گیرند و از این طریق ناراحتی‌ ها و درد نواحی آسیب دیده کم تر شود. همچنین امکان حرکت آزادانه از طریق این ساپورت ها برای افراد مهیا خواهد شد.

انواع ساپورت ارتوپدی

این تجهیزات پزشکی در انواع متفاوتی وجود دارند که به طور اختصاصی برای هر قسمت از بدن ساخته شده اند. نوع ورزشی ساپورت ارتوپدی به منظور ایجاد راحتی و ایمنی بیش تر برای ورزشکاران در حین ورزش و انجام فعالیت هایی از این قبیل تولید می شوند.

ساپورت های پزشکی از جمله پرمصرف ترین محصولات و تجهیزات پزشکی هستند که به منظور ارتقا سطح کارایی افراد آسیب دیده به کار برده می شوند. این ساپورت ها با ایجاد فشار مناسب در طول درمان به عضو آسیب دیده سبب قرارگیری آن در جای مشخص خود خواهند شد.

ساپورت های پزشکی را در انواع متفاوتی از دسته‌بندی های زیر قرار می دهند.

  • انواع زانو بند
  • تجهیزات مربوط به پا و مچ پا
  • ساپورت های اندام فوقانی
  • وسایل مربوط به ستون فقرات
  • ساپورت های ارتوپدی مخصوص شکم و گرمکن کلیه
  • انواع گردنبند طبی
  • جوراب های واریس

هر کدام از دسته بندی های بالا خود دارای انواع متفاوتی از این تجهیزات هستند که با توجه به نوع آسیب ایجاد شده در بدن استفاده می شوند. همه این محصولات از فوم نرم و کشی که قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند، تولید شده تا راحتی و آسایش بیماران را در طول انجام فعالیت های متفاوت حفظ کرده و همچنین به ایمنی عضو آسیب دیده و بهبود آن کمک کنند.

مزیت های استفاده از ساپورت های ارتوپدی

این ساپورت ها همان طور که گفته شد در مواقعی که به اندام های بدن آسیب جدی وارد شود، استفاده می شوند. بنابراین با ویژگی هایی که در این تجهیزات پزشکی وجود دارد، مزیت های بسیار زیادی برای افراد ایجاد خواهد شد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

ساپورت ارتوپدی فعالیت‌های عضو آسیب دیده بدن را محدود کرده تا صدمات وارد شده به آن در سریع ترین زمان درمان پیدا کند.
ساپورت هایی که در مفاصل استفاده می شوند از ساییدگی غضروف و دررفتگی آن جلوگیری کرده و به مفاصل آسیب دیده کمک می کنند تا در جای خود قرار گیرند.
در مواقعی که استخوان دچاردررفتگی و ضرب دیدگی شده باشد پزشک استفاده از ساپورت های ارتوپدی را توصیه می کند. زیرا این ساپورت ها در عین استحکام و مقاومت بالایی که دارند در انجام فعالیت های روزمره افراد خللی ایجاد نخواهد کرد.
به دلیل انعطاف پذیری بالای محصولات پزشکی خون به راحتی در زیر بافت ها و اعضای آسیب دیده جریان پیدا می‌کند و از این طریق به بهبود هرچه سریع تر این اندام ها می پردازد.
بعد از دوران گچ گرفتگی این محصولات کمک می کنند تا بهبودی کامل برای بیماران ایجاد شود.
برای درمان قوز پشت کمر استفاده از این تجهیزات پزشکی بسیار کارآمد است.
التهاباتی که در مفاصل وجود دارد با استفاده نوع مناسبی از ساپورت های ارتوپدی درمان می شوند.
بعد از انجام جراحی ها برای ترمیم زخم ها و ایجاد درد کم تر این تجهیزات کمک بسیاری به پروسه درمان زخم خواهند کرد.

ساپورت های ارتوپدی از جمله تجهیزات پزشکی هستند که در انواع متفاوتی ساخته می شوند. این ساپورت ها با هدف بهبود عضو آسیب دیده و کنترل حرکت آن به کار می روند. بنابراین برای درمان شکستگی ها، دررفتگی، پارگی تاندون، ضرب دیدگی و بعد از عمل جراحی گزینه مناسبی هستند.

کلیدواژه : ساپورت ارتوپدی
حمیدرضا باقری
ارسال دیدگاه